Na počátku jsme četli a ilustrovali Kafkovu mikropovídku Výlet do hor, k přemýšlení a interpretaci nás provokovaly Kafkovy aforismy, jako kulisu jsme poslouchali Kafka Band, kresby Franze Kafky jsme použili jako puzzle a domalovánky a čtenářskou dílnu jsme vypointovali pečením s Franzem Kafkou.
Ve vzpomínkách Anny Pouzarové, (vychovatelky tří mladších sester Franze Kafky) jsme totiž objevili: „(…) recept na bábovku, kterou si nechal mladý pan Franz péct: 25 dkg cukru se utřelo na kůře z jednoho pomeranče a jednoho citrónu, práškový cukr se ještě musel dobře třít, aby nezůstaly žádné hrudky. Pak se přidalo šest vaječných žloutků a vše se dále důkladně třelo půl hodiny. Přililo se na to krapet citrónové šťávy a vmíchala se škrobová moučka ve váze dvou syrových vajec, přidal se hodně tuhý sníh ze šesti bílků a těsto se volně peklo v máslem vymazané a moukou jemně zasypané formě (...)“ a tak jsme si kafkování užili všemi smysly 🙂.
Aktivity čtenářských dílen jsme si vyhodnotili jako ideální formu efektivní vzdělávání, protože provokují fantazii, rozvíjejí kreativitu a kultivují naše myšlení. Odměnou a výstupem z našeho snažení nám je bohaté portfolio pracovních listů a luxusní bábovky 🙂.
Mj. kresby Franze Kafky z cyklu „člověk v tísni“ zakomponoval výtvarník Adam Hoffmeister do původního loga humanitární organizace Člověk v tísni, které dlouhodobě fandíme ❤.
…inspirativnímu vzdělávání 3x haf 🙂