Den pro školu: dobr-ovolník z praxe vyučoval žáky ZŠ Glowackého
Ve čtvrtek 25.5. se jazykové třídy 7.A a 8.A zapojily do programu Den pro školu, který organizuje Česká spořitelna ve spolupráci se Začni učit! a Q Designers, a který umožňuje školám pozvat do výuky odborníka z praxe.
S ohledem na vzdělávací program naší školy jsme pozvali specialistu na oblast masmédií, pana Vítězslava Klementa, který má mnohaleté zkušenosti v oblasti online marketingu, tvorby obsahu a sociálních sítí, v nejposlednější době z práce pro přední mediální agenturu groupM.
Zvolenou problematikou jsme se s žáky již v hodinách češtiny opakovaně zabývali. Od prvních vět pana Klementa bylo nicméně dobře jasné, jak výborný nápad je toto propojení školy s někým, kdo má v dané oblasti konkrétní pracovní zkušenosti. Od sumy informací (přes slovní zásobu) po postoj k problematice. Zatímco my jsme jako učitelé češtiny pro přípravu hodin k tématu masmédií povětšinou odsouzeni ke trochu tápavému dohledávání dostupných informací v knihách a na internetu (v mém případě navíc ovlivněnému mým poněkud kritickým, podezřívavým až místy paranoidním postojem k problematice), přednáška pana Klementa nabídla vysoce relevantní aktuální informace zapáleného odborníka.
A zajímavých informací byla celá záplava. Pan Klement přiblížil našim žáků historii reklamy a její vývojové tendence, názorně vysvětlil podmíněnost reklamy kulturním kontextem, vysvětlil mechanismus cílení reklamy na základě sledování chování uživatelů na internetu (současných tendencí ve využívání sociálních sítí a vyhledávačů, obliby influencerů, fenomému petfluencerů…), hovořil o budoucnosti reklamy a s tím související problematikou augmentované reality, metaverse a umělé inteligence. Vše bylo názorně doprovázeno často strhujícími grafy, fotografiemi a videi.
Řada informací sváděla k obdivu a nadšení (například zmínka o vývoji taktilní kombinézy, díky které by nakupování oblečení přes internet bylo tak snadné), řada informací byla překvapivá až ohromující (například graf odhalující narůstající tendence mladých používat k vyhledávání informací TikTok nebo technologie umožňující překvapit lidi čekající na autobusové zastávce přibíhajícími tygry nebo prolétajícími stíhačkami) a řada pak vyvolávala otazníky.
Představuje vyvíjení a využívání umělé inteligence hrozbu?
Budeme v budoucnu trávit podstatnou část svého času v metaversi?
Byl králík pana Klementa šťastný a proč nešlo o opravdové petfluencerství?
Co se týče umělé inteligence, dostalo se nám od pana Klementa uklidňujících slov. Umělá inteligence má údajně počet neuronů na úrovni ježka (verze zdarma), nebo veverky šedé (placená verze). Naše obavy z ní jsou údajně srovnatelné s obavami těch, kteří s šířením knihtisku brojili proti šíření knih, nebo těch, kteří s nástupem průmyslové revoluce rozbíjeli stroje. Po úlevném oddychnutí přišlo ale překvapivé upozornění, ať umělou inteligenci pozdravíme, jsme k ní uctiví a za služby následně poděkujeme, protože až přijde čas, „bude umělá inteligence nejprve zlá na ty, kteří byli zlí na ni“.
Ohledně míry pravděpodobnosti masivního přenesení našich životů do prostoru metaverse zůstal pan Kliment neutrální. Nehodnotil, zda by to bylo dobře, nebo špatně, pouze konstatoval, že čím více času budeme v metaversi trávit, tím více poroste snaha ji vyvíjet. Což je ale podle mého názoru jedna z nejdůležitějších informací z přednášky, kterou musíme udržet v hlavě a aktivně nad ní přemýšlet.
Co se týče králíka, budeme se muset pana Klementa ještě doptat, informací bylo mnoho a čas byl omezený. Pevně doufáme, že se podaří najít společný termín na další sérii přednášek.
Jazykové třídy 7.A a 8.A velmi děkují panu Klementovi za informacemi nabitou a skvěle připravenou přednášku i České spořitelně za to, že přednášku umožnila.
Mgr. Lucie Kratochvílová, Ph.D.