Polský institut
I v letošním školním roce pokračuje naše škola v úspěšné spolupráci s Polským institutem. Dne 29.3. uspořádal Polský institut ve spolupráci s katedrou polonistiky Univerzity Karlovy v rámci oslav 100. výročí polonistiky v České republice pro naše jazykové třídy 6.A, 6.D a 7.A sérii přednášek a workshopů. Vedeni opět snahou lépe poznat kulturu našich evropských sousedů zaměřili jsme se tentokrát na lepší poznání polské literatury a polského jazyka.
Paní Natálie Rejková a paní Adriana Arłukowicz se ve svých přednáškách o polské literatuře inspirovaly tím, co v hodinách literatury zrovna probíráme s našimi žáky z literatury české, a nabídly tak pěknou možnost alespoň dílčího srovnání obou literatur: tvorby ústní lidové slovesnosti, vědecko-fantastické literatury, povídky a detektivního žánru. Naši žáci se dozvěděli o některých velikánech polské literatury a jejich dílech, dostali tipy na četbu autorů a děl i méně slavných, ale pro jejich věk možná přitažlivějších, poslechli si polské lidové písně, nebo mohli rady českých rčení a přísloví srovnat s moudrostí sousedů: „Peklo je vždy otevřeno, pouštějí i v noci.“ „Pil – umřel, nepil – umřel taky. To už je lepší pít a umřít.“
V jazykové části si naši žáci například vyzkoušeli výslovnost některých polských hlásek, zabývali se polskými písmeny, která v češtině nemáme nebo která dělají polským žákům problémy, a ve skupinách se pak snažili uhodnout význam slov, která v češtině sice máme, ale se zcela jiným významem.
Mnohokrát děkujeme Polskému institutu, katedře polonistiky a především paní Rejkové a paní Arłukowicz za milé a inspirativní dopoledne. Jejich přiblížení dalšího cizího jazyka a literatury bezpochyby otevřelo žákům nové obzory. A nejenom to.
Když jsem chtěla moudře uzavřít tento článek pod vlivem přednášky o folklóru nějakým výstižným příslovím, hledala jsem vhodné na internetu a byla jsem překvapená, kolik jich o sousedech a sousedských vztazích existuje. Vlastně to výmluvně vyjadřuje, jak zásadní význam mohou vztahy se sousedy mít. Díky vzájemné vstřícnosti a pracovitosti zapracovali jsme u nás ve škole na dobrých vztazích s našimi polskými sousedy. Vezmu-li v potaz i počet srdíček, které naši žáci poslali přednášejícím v aplikaci, se kterou během workshopu pracovali, vidím naše současné i budoucí sousedské vztahy velmi růžově.
Mgr. Lucie Kratochvílová, PhD.