Projektový týden "100 let české státnosti"
28. října 2018 tomu bylo přesně sto let od vzniku Česko-Slovenského státu. K oslavám toho významného výročí se připojila i naše škola. V týdnu od 22. – 26. 10. byl realizován projekt, do něhož vstoupili všichni žáci naší školy.
Žáci 2. stupně byli rozděleni do pracovních týmů. Každý tým během pondělí, úterý a středy zpracovával jedno z deseti vybraných témat zaměřených na konkrétní událost nebo období uplynulých 100 let československé a české historie.
Výstupem jejich práce byla páteční interaktivní prezentace pro žáky 1. stupně, kteří tak měli jedinečnou příležitost během projektového dne poznat klíčové události v životě českého národa posledních deseti dekád.
Na prvním stanovišti byly žákům 2. – 5. tříd představeny okolnosti a události těsně předcházející vzniku Republiky Československé v roce 1918. Připomněli si významné osobnosti, k nimž patřili především T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, A. Rašín a první československý předseda vlády K. Kramář.
Druhé stanoviště bylo věnováno období První republiky. Školní divadlo se proměnilo v okénko do života prvorepublikových občanů nově vzniklého Československa. Poznávali tehdejší módu, sportovní a kulturní osobnosti.
Rok 1938 a Mnichovská konference byla tématem třetího stanoviště. Žákům byly představeny okolnosti, za kterých Československo muselo postoupit část svého území nacistickému Německu.
Čtvrté stanoviště dalo žákům prvního stupně možnost pocítit tíhu života v období protektorátu. Prostřednictvím připraveného představení společně se žáky z vybraných pracovních skupin vzdali čest padlým parašutistům, jejichž čin měl zásadní význam na vnímání českého národa spojeneckými velmocemi a přispěl tak k poválečnému uspořádání v Evropě.
Další nepřehlédnutelné datum československé historie, 25. únor 1948, bylo zpracováno a prezentováno žákům na stanovišti pátém. Žáci se zde seznámili s významnými postavami „únorové revoluce“ a s okolnostmi, za jakých se komunisté v Československu ujali vlády.
Šesté stanoviště umožnilo žákům nahlédnout do budovatelských padesátých a šedesátých let, kdy i přes zatížení společnosti vykonstruovanými politickými procesy, dosáhla řada osobností z Československa mezinárodního ocenění například v oblasti vědy (Nobelova cena za chemii prof. J. Heyrovského) či sportu (olympijské medaile Emila Zátopka).
Sedmé stanoviště demonstrovalo žákům události spojené s vpádem invazních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, které i přes spontánní odpor obyvatel a nezapomenutelnou oběť Jana Palacha, předznamenaly dlouhé období normalizace.
Život v Československé socialistické republice v sedmdesátých a osmdesátých letech přiblížil svým mladším spolužákům pracovní tým 8. stanoviště, a to jak charakteristickými celostátními akcemi (celostátní spartakiády, prvomájové průvody), tak každodenními starostmi občanů při shánění nedostatkového zboží. Nezapomnělo se ani na vynikající úspěchy umělců či sportovců.
Na devátém stanovišti připravil pracovní tým pro žáky prvního stupně prezentaci významného mezníku v našich dějinách - „sametové revoluce“ v roce 1989, která zahájila proces velkých změn v oblasti politické i ekonomické. Myšlenky svobody a demokracie spojené především s osobností Václava Havla se začaly promítat do všech dalších sfér našeho života.
Poslední stanoviště se věnovalo událostem a životu českého národa po roce 1989. Žáci si zde připomněli významné nejen politické události (vstup České republiky do Severoatlantické aliance, Evropské unie a schengenského prostoru), ale i radostné chvíle, které Češi zažívali díky úspěchům českých sportovců.
Tímto srdečně zveme rodiče a zákonné zástupce žáků k prohlednutí výstupů z projektového týdne, které budou vystaveny v prostorách školy před zahájením třídních schůzek dne 19. 11. 2018, tj. v době od 17:30 do 18:30.