Projektový týden (18. - 22. 10. 2021) - vyhodnocení
Milí žáci, vážení rodiče a prarodiče,
po určité době, která byla rozhodujícím způsobem ovlivněna neutěšenou pandemickou situací v celé republice, se naše škola s nadšením vrátila k tradici projektových týdnů, které mají za úkol u žáků a žákovských kolektivů podněcovat samostatnost, tvůrčí myšlení, vzájemnou spolupráci, fantazii a představivost, v neposlední řadě i využívání různorodých cest při sběru dat a informací. V letošním školním roce se předmětem našeho zájmu stalo naše hlavní město. Motto projektového týdne tedy znělo 100 plus 1 zajímavostí o Praze aneb Vše o městě, ve kterém žiji. Naším cílem nebylo brouzdání se po notoricky známých místech Prahy či souhrn dávno známých informací o Hradčanech či Staroměstském a Václavském náměstí.
Chtěli jsme především exkurze do historie, do dob prarodičů i praprarodičů našich žáků. Zajímaly nás např. bývalé pražské plovárny, proslavené restaurace, továrny a podniky, sportovní kluby a stadiony, pražská divadla, vyhlášené obchody či pražská nádraží. Chtěli jsme, aby žáci zjišťovali, jakými pohromami matička Praha procházela, jak se na ní podepsaly světové války či Sametová revoluce. Chtěli jsme, aby žáci navštívili netradiční místa Prahy, zapomenutá zákoutí, aby poreferovali o pražských zajímavostech a kuriozitách, aby vytvořili doporučení pro procházky či výpravy hlavním městem. Naším cílem bylo udělat z našich žáků alespoň na chvíli redaktory a reportéry, kteří budou vytvářet své projekty na základě 3 zdrojů. Využíváním informačních technologií, dialogem s rodiči či prarodiči, ale hlavně osobní zkušeností a poznáváním navštívených míst a lokalit.
Letošní projektový týden byl rozdělen do 3 kategorií. Každá z nich měla odlišné zadání limitované věkem žáků. V kategorii první se nacházel nultý ročník a spolu s ním i 1. a 2.třídy. Jejich úkolem bylo na základě výprav do pražských lokalit zmapovat tamější flóru a faunu, rozpoznat a určit pozorované zástupce, nakreslit je i popř. pořídit fotodokumentaci.
Kategorie druhá byla určena pro 3. a 4.ročníky. Kam bych v Praze vzal svého kamaráda z jiného města či státu, to bylo téma, které tito žáci zpracovávali. Spolu s nimi jsme navštívili mnoho známých i méně známých míst a dostali jsme několik tipů na rodinné víkendové výlety. Do 3. kategorie se nám vměstnal zbytek tříd, tedy páťáci a celý druhý stupeň. K dispozici měli celkem 30 různých témat, dvě třídy si iniciativně dokonce vytvořily svá osobní témata, mimochodem velmi zdařilá a originální.
Hlavním výstupem každé třídy v projektovém týdnu bylo vytvoření výstavního banneru, který žáci při páteční prezentaci instalovali buď ve své kmenové třídě, nebo na chodbě před ní. Součástí každého banneru byly povinně 3 kvízové otázky, které korespondovaly s obsahem a vycházely ze zvoleného tématu. Všechny třídy na tyto otázky odpovídaly prostřednictvím odpovědních archů a tím nám vznikla velmi zajímavá mezitřídní kvízová soutěž. Posledním výstupem projektového týdne letošního školního roku bylo dobrovolné natočení krátkého videoklipu, kterým jednotlivé třídy prezentovaly své úsilí a dokumentovaly své snažení při získávání potřebných informací a dat. K této části projektového týdne, byť byla dobrovolná, se přihlásili téměř všichni zúčastnění.
Nad letošním projektovým týdnem převzalo záštitu SRPŠ naší školy, takže pro vítěze jednotlivých kategorií jsou kromě diplomů připraveny i sladké odměny.
Ale nyní již k tomu, co všechny zajímá asi nejvíce, tedy k závěrečnému hodnocení a vyhlášení výsledků.
Soutěž o nejhezčí a nejlepší banner 0., 1. a 2.ročníků:
1.místo…..0.ročník...….......29 bodů
2.místo…..2.B……...….......28,5 bodu
3.místo…..1.C a 2.A.….......28 bodů
Soutěž o nejzajímavější a nejhezčí banner 3. – 9.ročníků
1.místo…..5.C……………....29,5 bodu
2.místo…..5.D……………....29 bodů
3.místo…..6.A, 5.B a 9.A…..28,5 bodu
Soutěž mezitřídní kvízová (odpovědní archy)
1.místo…..8.D………......…..57 bodů
2.místo…..5.A…………........55 bodů
3.místo…..7.A…………........54 bodů
Soutěž o nejoriginálnější a nejpoutavější prezentaci prostřednictvím videonahrávky
Úroveň zpracování, originalita a fantazie jednotlivých třídních kolektivů při zpracování video prezentací hodnotící komisi nadchla a ohromila. Elán a nadšení, zápal a obsahy příspěvků nám potvrdily, že žáci plně akceptovali daná témata a zhostili se jich na výbornou. Proto jsme se rozhodli rozdělit tuto soutěž do 2 kategorií, neboť by bylo velmi obtížné vybrat pouze 3 odměněné.
První kategorie – 3. – 5.ročníky
1.místo…..5.B
2.místo…..4.D a 5.C
3.místo…..3.D a 5.D
Druhá kategorie – 6. – 9.ročníky
1.místo…..6.A
2.místo…..6.C a 7.A
3.místo…..8.D a 9.C
V tomto týdnu po prázdninách všechny třídy, které obsadily v nějaké soutěži jedno ze tří míst, navštíví organizátoři projektového týdne a předají jim diplomy a sladké odměny. Doufáme, že jste spolu s námi prožili zajímavý a inspirující týden, že jste se přesvědčili o tom, že škola nejsou jen katedra, lavice a učitel, ale i spolužáci, snaha, píle a nadšení z něčeho nového a neotřelého. Věříme, že i další projektové týdny na naší škole proběhnou ve stejném duchu a se stejným elánem a zápalem. Dík patří všem našim žákům, všem třídním učitelům i netřídním, kteří s nimi úzce spolupracovali. Zvláštní poděkování pak směřujeme k pedagogickým asistentům, bez jejichž významné pomoci a empatie by neměl letošní projektový týden takový ohlas. Všem vítězům srdečně blahopřejeme a těm poraženým vzkazujeme, že v letošním projektovém týdnu věnovanému matičce Praze není nikdo poražen…
Mgr. Martin Slabý (koordinátor projektového týden)