První školní den
Prázdniny jsou minulostí a zástupy školáků opět míří do školních lavic. V základní škole Glowackého 1. září slavnostně přivítali nové žáky tří prvních tříd a žáky přípravného ročníku. Novopečené školáčky natěšeně očekávali nejen jejich třídní pedagogové, aby je provedli jejich prvními krůčky školní docházky, ale i krásně vyzdobené a moderně vybavené prostory školy.
Přivítání více než osmdesáti prvňáčků však není jedinou významnou událostí školy připadající na první zářijový den. Základní škola Glowackého zahájením školního roku 2020/21 vstupuje do nové, a pevně věříme i úspěšné, etapy své existence. V uplynulém období vedení školy ve spolupráci s pedagogickým sborem, žáky, rodiči, zástupci zřizovatele a partnery školy vytvořilo a připravilo k realizaci zcela novou vizi školy, která je formulována prostřednictvím 10 hesel, z nichž každé představuje jednu z významných oblastí, na kterou se při své činnosti škola usilovně zaměřuje. Ta se počátkem letošního školního roku začíná stávat skutečností.
Klíčový krok k jejímu naplnění představuje letošní vstup žáků na 2. stupeň. Žákům šestých ročníků byla nabídnuta možnost vzdělávat se a maximálně naplňovat svůj potenciál v jedné z profilových tříd, kterou si zvolili dle vlastního zájmu.
Žáky nově otevřených tříd (třídy s rozšířenou výukou jazyků, třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy a třídy s rozšířenou výukou informatiky) v prostorách školního atria slavnostně uvedla na druhý stupeň základního vzdělávání paní ředitelka v doprovodu nových třídních učitelů.
Výuka v profilových třídách dle nově koncipovaného školního vzdělávacího programu umožní žákům učit se a rozvíjet svou osobnost prostřednictvím oblasti jejich zájmu, tj. toho, co je baví. Současně umožní udržet jejich motivaci k seberozvoji na vysoké úrovni i na 2. stupni základního vzdělávání a přispěje tak k jejich budoucí úspěšnosti. Školní vzdělávací program pro všechny tři profilové třídy předpokládá uplatňování inovativních vzdělávacích postupů včetně projektové a blokové výuky realizované i v odborných centrech mimo budovu školy. Výuku cizích jazyků zajišťují kvalifikovaní pedagogové s podporou rodilých mluvčích.
Snaha o naplnění nové vize přispěla i k tomu, že škola zároveň splnila všechny dané požadavky pro nabytí statutu Fakultní škola Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a od letošního září poskytuje budoucím učitelům reflexi pedagogické praxe a školní poradenské pracoviště je zapojeno do vysokoškolské přípravy speciálních pedagogů.
Tyto aktivity škole umožnily participovat na nových projektech. Ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy se škola zapojuje do projektu, který se zaměřuje na posílení poradenského pracoviště školy o pozici pedagogického pracovníka – průvodce žáků s odlišným mateřským jazykem. Cílem tohoto projektu je vytvořit a pro širší využívání ověřit operativní plán a metodickou příručku pro začleňování žáků s odlišným mateřským jazykem na základních školách.
Zároveň škola participuje na projektech, které posilují specifické kompetence žáků v oblasti demokratické kultury a podporují zapojení žáků do činnosti žákovského parlamentu, který poskytuje žákům možnost spolupodílet se na rozhodování o životě školy a aktivně přispívat k jejímu dalšímu rozvoji. Záměrem projektů je podporovat vztah žáků k demokratickému občanství, rozvíjet dovednosti žákovské peer mediace, schopnosti pečovat o třídní i školní klima, zprostředkovat žákům zkušenosti s fungováním demokratických organizací a institucí, poznávání jiných kultur, vést žáky k odpovědnému přístupu ke svému životu i ke světu.
Vedení a všichni zaměstnanci základní školy Glowackého Vám přejí pevné zdraví a mnoho radosti v novém školním roce, který (jak doufají) již nebude ničím narušen.