ŠD výstava Leonardium
Minulý čtvrtek navštívila družina IX. a X. interaktivní výstavu LEONARDIUM, inspirovanou životem a dílem Leonarda da Vinci a vytvořenou podle modelu kutilské laboratoře světově proslulého muzea Exploratorium v San Franciscu, v Malostranské besedě.
Hned při vstupu zapomenete na všechno dění okolo a plně se ponoříte do atmosféry vrcholné renesance a všestranně nadaného génia této doby. A to nejen proto, že si zde můžete obléct budoár da Vinciho. Všechno si zde můžete vyzkoušet, osahat a zažít na vlastní kůži. Máte pocit, že jste se ocitli v starodávné herně, kde si děti mohou nejen hrát, ale i se vzdělávat.
Děti měly v otevřeném prostoru výstavy rozchod, a tak se každý mohl vydat k tomu, co ho nejvíce zajímá.
Naše malé tvořílky zaujala malba technikou SFUMATO, v níž byl da Vinci mistrem a při které se překrývají přes sebe tenoučké průsvitné vrstvy barev a tím se vytváří dojem jemného prostoru a objemu. Touto technikou je malován i jeho nejznámější obraz Mona Lisa. Pomocí prosvětlovacího stolu se děti mohly učit tahům přímo od mistra. A kdo si netroufl, mohl si alespoň vybarvit předkreslený portrét.
Rozvoj uměleckých dovedností pokračoval přetvořením Mony Lisy dle vlastní fantazie – na tabletu se vyměnilo pozadí, přetvořil účes, něco se přidalo (např. brýle)… pak už jen promítnout do velkoplošné projekce a tradááá, nové Mony Lisy byly na světě.
Znalosti malířských děl si poté mohli žáci ověřit v digitálním kvízu.
Někdo se zase vydal na prohlídku mistrovi pracovny… Věděli jste, že Leonardo psal všechny své poznámky zrcadlově? Zprava doleva?! Děti si zkusily takové texty číst pomocí zrcadla či napsat své vlastní.
Leonardo měl obrovské znalosti anatomie, díky kterým dotáhl své obrazy k naprosté dokonalosti. Na dvou anatomických modelech umístěných na starém pitevním stole děti zjišťovaly, co se ukrývá v lidském těle, a zkoušely sestavit lidskou kostru.
Dále se dozvěděly se, že mužská postava umístěná do čtverce a kruhu se nazývá Vitruviánský muž a pomocí ovládacího kola ji mohly rozhýbat.
V prostorách Malostranské besedy si děti dále zkusily sestavit platónská tělesa, jejichž studiem se Leonardo zabýval, prozkoumaly pohyblivou vojenskou pevnost, Leonardův vynález a předchůdce dnešního tanku. A protože sám Leonardo neměl válku rád, byly umístěny do modelu jeho stroje místo děl krasohledy. Viděly model, který simuluje pohyb ptačích křídel, porovnávaly, jakou sílu musí vynaložit na kladkostroji ke zvednutí stejně těžkého závaží pomocí jednoduché, dvojité nebo trojité kladky a uvěřily, stejně jako kdysi Leonardo, že si člověk může s sebou nosit svůj most – stačí jen pár upravených klacků a dokonalý systém, jak je složit. Někteří odvážlivci se po takovém mostě dokonce i prošli.
Nakonec jsme usazeni v pohodlném sedátku, obklopeni dalšími mistrovými nápady v podobě tisků na měkkých polštářích vstřebávali dojmy z výstavy, která opravdu stála za to!!!
- Od: Administrátor