Společný projekt HV, VV, VkO: Místo, kde žijeme
Ve větší části druhého čtvrtletí probíhala distanční výuka předmětů hudební výchova, výtvarná výchova a výchova k občanství formou práce na společném projektu Místo, kde žijeme. Byl zaměřen na poznání našeho okolí. Chtěli jsme, aby žáci mohli (a u některých úkolů přímo museli) vstát od počítače, jít ven, pátrat a zjišťovat. Celý projekt se týkal především přírodních památek a soch ve veřejném prostoru v oblasti Bohnice, Čimice, Troja. (Žákům, kteří nebydlí v této oblasti, bylo zadání upraveno na míru podle místa jejich pobytu.)
Úkoly v projektu byly různorodé, řešení vyžadovalo práci s internetem pro vyhledávání informací (mj. na stránkách naší MČ Praha 8). Děti si procvičily orientaci v mapě. V jiné části zadání žáci poslouchali skladby tematicky související se zkoumanými objekty. Bylo potřeba použít svůj úsudek, pokusit se vyjádřit názor. Žáci se zamýšleli nad otázkou vandalismu ve veřejném prostoru či možnostmi financování podobných uměleckých děl. Některá navštívená místa žáci dokumentovali zajímavými fotografiemi, které byly pak součástí odevzdané práce.
Potěšilo nás, že dětem není jejich okolí lhostejné a zajímají se o osud objektu výtvarníka S. Holého, který se nachází v zahradě bývalých jeslí, později SOŠS v ulici Hnězdenská. Žáci 9. A napsali dopis na odbor kultury MČ Praha 8, aby se ujistili, že významné umělecké dílo nebude (jako mnoho jiných) při přestavbě poničeno či ztraceno.
Žáci měli možnost zvolit si způsob, jakým projektové úkoly zpracují. Někdo si vybral vyplnění připraveného záznamového archu, jiný stvořil prezentaci nebo natočil video. Někdo pracoval sám, druhý dal přednost práci v rodinném či žákovském týmu.
A jak projekt vnímali žáci? Dozvěděli jsme se například, že doposud netušili, kolik soch zde v okolí máme. Žáci nám mj. také napsali:
...tady posílám projekt VV, HV, VkO. Byla to zábava dělat, šla jsem se konečně projít po dlouhé době po okolí... (žákyně 8.B)
...žádná socha se mi nelíbila. Proč, kvůli čemu? Musel jsem jít ven... (žák 8.C)
...nejvíc se mi líbilo u Tří bohyní – menhirů. Proč? Je to hezké místo v přírodě a za slunečného dne se tam dobře odpočívá... (žáci 8.B)
...nejvíc se mi líbí socha u nás v atriu. Proč? Přijde mi bláznivá a jedinečná... (žákyně 8.C)
Žáky musíme pochválit, většina odevzdaných prací byla moc pěkných, některé byly velmi originální. Posuďte sami.
Linda Pšeničková | Helena Natálie Hříbková | Barbora Modravá | František Vondra |
Martin Hájek
Vyučující HV, VV, VkO