Tříkrálová koleda
Čekání na Tři krále, patrony poutníků a hříšníků, jsme v multikulturní a multináboženské třídě 3.C využili k projektovému vyučování. Na počátku byl útržek z Matoušova evangelia „Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“
Na biblický příběh jsme nabalili čtenářské a výtvarné aktivity, bavily nás osmisměrky, hádanky, doplňovačky, testy, křížovky, souřadničky, bludišťátka, hledání rozdílů (a stínů), četli jsme, recitovali a zpívali koledy, promítali (a ilustrovali) tříkrálovou legendu o Kašparovi, Melicharovi a Baltazarovi a každou volnou chvíli jsme věnovali veselým výtvarným aktivitám.
Svátek klanění Tří králů v Betlémě (6.1.) jsme vypointovali tříkrálovou koledou, rituálním odstrojením vánočního stromečku a povánoční úklid by nebyl úplný, kdybychom nezbaštili i poslední vánoční cukroví, mj. během svátku Zjevení Páně se na dveře domů píše posvěcenou křídou zkratka K†M†B† jako požehnání a tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Boha Otce, Syna a Ducha Svatého, i když ve 20. století se rozšířila šuškanda, že KMB je zkratka latinského „Christus mansionem benedicat“ = česky „Kristus ať žehná tomuto domu“, ale tato verze nemá oporu ve starší literatuře.
…inspirativnímu vzdělávání 3x haf...😊
Mgr. Kamil Moravec a Věra Marešová