Valentýnské tvoření
Ačkoli svátek svatého Valentýna není pro Čechy typický, poslední léta u nás zdomácněl a je to dobře. Slavit lásku je hezké, třeba každý den! I naše třída si tento svátek chtěla připomenout, a tak si udělala projektové vyučování na toto téma.
Paní učitelka nás nejprve seznámila s tím, jak tento svátek vznikl a jaké se k němu pojí legendy.
O vzniku tohoto svátku se táhnout dlouhé diskuze a teorie. Jedna tvrdí, že svátek sv. Valentýna se vyvinul od svátku Lupercalia, dříve Februa (odtud February – únor), ze starověkého Říma. Tato událost připadala právě na únor, většinou okolo 14. dne tohoto měsíce. Svátek měl město vyčistit od zlých duchů a zajistit zdraví na další rok. Vše začínalo rituálním obětováním zvířat, jejichž krví se potřely biče, kterými následně muži bičovali mladé ženy.
Významnou osobou při vzniku tohoto svátku měl zajisté katolický kněz a léčitel svatý Valentýn. Ten žil ve 3. století v době císaře Marka Aurelia Claudia (Claudius II.). Ten v celé říši zakazoval manželské sňatky, protože se obával, že oddaní muži budou chtít zůstat doma s manželkami a nebudou chtít jít do války. Proti tomu bojoval právě kněz Valentýn, který se vzepřel a v tajnosti oddával mladé a zamilované páry. Poté, co na to císař přišel, Valentýn byl zajat a zemřel mučednickou smrtí 14. února zřejmě roku 269.
Svátek takový, jak ho známe dnes, se začal slavit až od 20. století. Do té doby bylo nějaké datum 14. února opomíjeno a málokdo věděl o svatém Valentýnovi. Za obnovením, řekněme spíše rozšířením, této tradice nestál žádný kněz či papež, nýbrž pouhý podnikatel (v té době na pokraji bankrotu) – Američan Walter Scott. Svoji firmu na vánoční přáníčka rozšířil i na ta valentýnská a započal tak novodobou formu tohoto svátku.
Potom nám vysvětlila, co budeme dělat a my jsme se dali do tvoření Valentýnského srdce, Srdíčkového panáčka a Srdíčkového stromu. Hotovými výkresy a výrobky jsme vyzdobili chodbu školy a naši třídu. Celé projektové vyučování se nám líbilo a my se těšíme na další.
Mgr. Lenka Komárová